Seria: Twarze kontrkultury
ISBN: 978-83-62409-48-8
Rok wydania:2015

Liczba stron:352
Format:125x205
Oprawa:miękka ze skrzydełkami
Fragment

Booklips.pl

Opetaniczytaniem.pl

Przekład: Andrzej Appel

Posłowie: Kamil Sipowicz

Błyskotliwa, napisana z werwą i okraszona sporą dozą humoru biografia Timothy'ego Leary'ego, ikony kontrkultury, jednej z najbardziej kontrowersyjnych, a zarazem wpływowych postaci drugiej połowy XX wieku, uznanej przez prezydenta Nixona za wroga publicznego numer jeden.

Autor skupia uwagę na najważniejszych wydarzeniach z życia "szalonego naukowca", opisując na przykład jego brawurową ucieczkę z więzienia czy śmiałe eksperymenty na Harvardzie. Książkę czyta się jak pełną napięcia i zwrotów akcji powieść - trochę thriller, trochę historię miłosną, trochę gawędę o wzlotach i upadkach bujającego w obłokach psychologa, który chciał się przysłużyć... no właśnie, komu? Ludzkości, własnemu ego?

Ta biografia to jednak coś znacznie więcej niż świetna proza z arcyciekawym bohaterem w roli głównej. To także barwny obraz pewnej epoki - ery bitników i dzieci kwiatów, a ponadto przystępny opis niezwykle inspirujących i ciągle prowokacyjnych idei Leary'ego, takich jak teoria wdruków czy tuneli rzeczywistości.

Słusznie kojarzony z rewolucją narkotykową, Leary był przy tym w dużej mierze idealistą i utopistą, człowiekiem nieustannie poszukującym, który usiłował poszerzyć ludzką świadomość, wzmóc nasz twórczy potencjał, wyjrzeć poza "tu i teraz".

Winona Ryder, jego chrześniaczka, wspominała go tak: "Nauka, jaką odebrałam od Tima, nie miała nic wspólnego z narkotykami, ale miała wiele wspólnego z 'byciem na haju'. W jego uporczywej fascynacji ludzkim mózgiem nie chodziło tylko o to, by mózg zmienić, ale by go w pełni wykorzystać. Pokazał nam, że najważniejszy jest właśnie ten proces, ta podróż".

 

Recenzje

Czytać książkę Higgsa to dosłownie zaglądać do skrzynki na listy Leary’ego, w której obok pogróżek, zdjęć kochanek i niezapłaconych rachunków znajdują się jego artykuły naukowe, pełne teorii dotyczących umysłowości człowieka, wymagających myślenia, a nie tylko miłości do rock and rolla. A więc chociaż Osaczyłem Amerykę to książka o człowieku, którego prochy zostały wystrzelone w kosmos w ramach kosmicznego pogrzebu, to jest to zarazem analiza drugiego dna opisywanej nieraz z egzaltacją formacji kulturowej, dna dalekiego od „ziemi obiecanej marzycieli”, usłanego nieraz hipokryzją i radykalizmami.


Joanna Roś, bookeriada.pl
Więcej

Ta biografia jest zupełnie pozbawiona tych wszystkich cech, które sprawiają, że odnoszę się do cudzych wspomnień z dużą rezerwą. Mało tego. Jest nad wyraz szczera, obiektywna i naprawdę dobrze napisana. John Higgs jest dziennikarzem, który z historii życia Leary'ego stowrzył niemalże sensacyjną powieść okraszoną dużą dozą dobrego humoru. W żaden sposób nie podejmuje się oceny głównego bohatera. Nie bierze strony tych dla których Leary był wizjonerem, człowiekiem wielkim, niemal bogiem. Nie opowiada się również po stronie tych, którzy widzieli w nim propagującego narkotyki szarlatana. Higgs pozwala swobodnie wypowiadać się świadkom i uczestnikom zdarzeń. Sam jest jedynie przekaźnikiem, pozostawiając czytelnikowi prawo do osobistej oceny przedstawionych faktów. I bardzo dobrze.


Justyna Wojtczak, owcazksiazka.pl
Więcej
Fragment