ISBN: 978-83-62409-01-3
Rok wydania:2010

Liczba stron:136
Oprawa:miękka


Koedycja z Wydawnictwem Homini

 

Zbiór reportaży społecznych z Chin epoki przełomu – czyli wgląd w rzeczywistość młodych (ale i starszych Chińczyków) anno Domini 2009, tym ciekawszy i wiarygodniejszy, że w podróż z notatnikiem, dyktafonem i aparatem fotograficznym wybrał się rówieśnik większości swoich bohaterów, występujący nie z pozycji obserwatora egzotyki, lecz równorzędnego i zaciekawionego partnera. Państwo Środka pod piórem Kardaszewicza to nie tyle zadziwiające krajobrazy i sztuka, ile jednostki i społeczności ludzkie, z ich historią, teraźniejszością i planami na przyszłość. Autor świetnie ukazuje, jak w sześćdziesiąt lat od powstania Chińskiej Republiki Ludowej nowoczesność zderza się tam z tradycją, by dokonać nowej rewolucji. Młodzi ludzie, urodzeni w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, są świadkami największych od kilku pokoleń przemian. Na ich oczach rozpadł się socjalizm, a praca, miłość, religia i sztuka — cały świat i wartości znane ich rodzicom — stanęły na głowie. Nigdy jeszcze, w ciągu kilkutysiącletniej historii, młodzi Chińczycy nie mieli przed sobą tak wielkich nadziei i możliwości. Ale jako pokolenie jedynaków nigdy nie czuli też równie ogromnej presji i oczekiwań.
„Dużo się dziś mówi w Chinach o ekonomii i polityce, jednak gdyby nie było w tym kraju ciekawszych tematów do rozmów, pewnie nigdy nie zostałbym tam aż cztery lata. W Pekinie znalazłem się zaraz po studiach i od początku zafascynowali mnie żyjący tam ludzie. Ucząc się języka, wynająłem pokój u dwójki starszych Chińczyków, którzy nie znali słowa po
angielsku. ‘Rozmawiając’, używaliśmy pojedynczych słówek, wielu min i gestów oraz znaków z chińskiego słownika, który przypominał czerwoną książeczkę Mao. W chwilach rozpaczy dzwoniłem do znajomego pekińczyka, który cierpliwie tłumaczył, o co chodzi. Jednak cały czas myślałem o historiach, które ci ludzie mogą mi opowiedzieć – o powstaniu komunistycznych Chin i o Rewolucji Kulturalnej, o przemianach, które otwarły je na świat, oraz obcej im współczesności. Tak bardzo chciałem z nimi porozmawiać, że po trzech miesiącach zacząłem mówić po chińsku.
Było to możliwe dzięki młodym Chińczykom, którzy w zamian za korepetycje z angielskiego zgadzali się godzinami siedzieć ze mną i słuchać, jak dukam pojedyncze słowa, kalecząc ich język. Przyjaźnie, które wtedy nawiązaliśmy, stanowią początek opowieści, jaką jest ta książka.

W ciągu czterech lat, które spędziłem w Chinach, byłem prezenterem telewizji w Chengdu, dziennikarzem w Pekinie oraz nauczycielem angielskiego. Dało mi to okazję nie tylko do poznania różnych części kraju, ale również do licznych rozmów, które prowadziłem w pociągach, w herbaciarniach, w trakcie wywiadów lub zajęć. W ten sposób zacząłem rozumieć, jak wiele mamy z Chińczykami wspólnego, ale również jak wyjątkowa jest ich obecna sytuacja. (…)
Warto tych ludzi poznać. Ich życie jest nie tylko obrazem współczesnych przemian, ale również fascynującym sposobem na lepsze zrozumienie Chin. Problemy takie jak miłość i polityka, wykształcenie i stosunek do cudzoziemców stanowią o losach pokolenia, które wkrótce będzie kształtować światową politykę i handel, kulturę, a nawet nasze codzienne życie”. (ze wstępu Autora)

Recenzje

Ta książka to wyjątkowa gratka nie tylko dla kulturoznawców czy etnologów - pozwala każdemu z nas zrozumieć wpływ przemian na życie zwłaszcza młodych ludzi oraz uświadomić sobie ich długofalowe i nie zawsze pozytywne skutki.
Moim zdaniem to interesująca i wartościowa książka; jest dopełnieniem tego, co już wiemy o kulturze Chin - od starożytności po czasy Mao. Oto kolejny rozdział jej przebogatej historii w najlepszym wydaniu, a z całą pewnością nie ostatni.
Gorąco polecam!


Karolina Małkiewicz
Więcej